Genoeg te kiezen: stadsdichterverkiezing 2026

Vrijdagavond 30 oktober vond de verkiezing van de dertiende Stadsdichter van Gouda plaats. Vijf kandidaten streden voor deze eer: Marai Ebben, Ineke Akkerman, Oliver Kruse-Dougherty, Eva Ehlert en Flox Verhulst. De persoonlijkheden en poëtische stijlen van de vijf kandidaten verschilden enorm, maar ze hadden elk de dichterlijke zeggingskracht die Gouda van een stadsdichter verwacht.

Voor het publiek in de zo goed als volle Theaterzaal van de Garenspinnerij was de spanning tot het laatst te snijden. Totdat jury voorzitter Marco Leeuwrik zei dat de keuze voor de nieuwe Stadsdichter te maken had met het actief luisteren naar de samenleving, ook in de keuze van onderwerpen. “Hij bedoelt Flox”, gonsde het in de zaal. Eerder op de avond werd het namelijk duidelijk dat Flox, meer dan de overige kandidaten, van het luisteren naar de Goudse samenleving een ding maakte.

Luttele zinnen later werd de keuze Flox een feit. “Wij benoemen Flox tot de nieuwe stadsdichter” riep de voorzitter. Hij voegde daar aan toe: “De poëzie van Flox is soms rauw, modern, maar altijd eerlijk, begrijpelijk en bemoedigend. Ze heeft weinig theatraals nodig om bij tijd en wijle volkomen binnen te komen”.

Er werd op de avond ook afscheid genomen van de vorige stadsdichter, Chris Bellekom. Hij werd bedankt voor zijn inzet en verrast met een lied waarbij een van zijn gedichten op muziek was gezet. Emmie Bijlsma, Paul Minkjan, en docent Tom Bruins van het Cultuurhuis maakte er een meesterwerk van. Met een laatste, voor zijn doen kort gedicht zwaaide Chris uit. Of zoals hij het zelf zei: “Doei!”

Daarnaast werd de tentoonstelling ‘Poëzie in Beeld’ geopend. Leerlingen van de Garenspinnerij en schilders van Het GouwePalet hebben zich laten inspireren door gedichten van de afgelopen twaalf stadsdichters. Het resultaat is nog zes weken te zien in het Cultuurhuis.

Hans Wierenga